تعریف تسهیلگر

موارد مختلفی برای تعریف تسهیلگر بنا به اهداف فعالیت تسهیلگری و گروه مخاطب موجود می باشد که به برخی از آنها در این متن اشاره شده است:

 • فردی که گروه یا سازمان را قادر می سازد تا فعالیت موثرتری داشته باشد، همکاری افزایش یافته و هم افزایی ایجاد شود. تسهیلگر طرف بی غرض قضیه است بدین طرق که در طی جلسه جانب هیچ طرف خاصی را نمی گیرد یا روی یک نظر خاص پافشاری نمی کند و یا از یک نظر خاص حمایت نمی کند تا بتواند از طریق فرایندی عادلانه، آزاد و جامع انجام فعالیت های گروه را حمایت نماید.
 • فردی که کار گروه را با ساختار دهی و هدایت مشارکت اعضای گروه آسان می سازد. تسهیلگران معمولا در جلسات فعالیت خود را ایفا می کنند اما می توانند همچنین می توانند با گروه خارج از جلسات هم فعالیت کنند. به علاوه یک تسهیلگر ممکن است نقشی بی طرف در کمک به دیگران بازی کند.
 • فردی که از طریق تعامل بین ساختار و فرایند مشارکت ایجاد می کند و بدین طریق گروه را قادر می سازد تا عملکرد موثرتری داشته و تصمیماتی با کیفیت بهتر بگیرد. فردی کمک کننده و قادر که هدفش حمایت از دیگران برای رسیدن به اهدافشان است.تسهیلگر
 • شغل تسهیلگر این است که هر فردی را برای ایفای بهتر تفکر و عمل حمایت نماید. برای این کار، تسهیلگر افراد را به مشارکت کامل، درک دوطرفه و سهیم شدن در وظایف تشویق می کند. از طریق حمایت هر فرد برای اعمال بهترین تفکر، تسهیلگر اعضای گروه را قادر می سازد تا برای یافتن راهکارهای جامع و ایجاد توافقات پایدار تلاش کنند.
 • تسهیلگر راهنمای فرایند است. وی نقش اساسی در ارزیابی و شرکت در بحث ها را ندارد. در خدمت گروه است و نه رهبر گروه و اطمینان حاصل می کند که گروه اهدافش را دنبال می کند. وی این کار را از طریق پیشنهاد در فرایند کار و اجرای قواعدی که مورد تایید گروه است انجام می دهد. مواظب بحث به حاشیه کشیده نشود، از اعضای گروه در مقابل حمله به یکدیگر حفاظت می کند و مطمئن می شود که کلیه اعضای گروه در فرایند مشارکت دارند.
 • تسهیلگر به عنوان رهبری بی طرف نسبت به محتوای وظیفه در دست اجرا است که یک گروه از افراد غیرمنسجم را به صورت تیمی هماهنگ شکل می دهد و از طریق حمایت کردن از اجماع گروهی در طی فرایند به گروه کمک می کند که وظایفش را به انجام برساند. تسهیلگر مسئول شرایط چنین فضایی است.
 • تسهیلگر، رهبر جلسه یا کارگاه است که با ایجاد فضای مشارکتی برای هر فرد فرصتی مناسب برای همکاری و نوع آوری خلق می کند.
 • تسهیلگر راهنمای فرایند است، کسی که فرایند را آسان تر و راحت تر می کند.
 • تعریف انجمن بین المللی تسهیلگران از تسهیلگر این است که تسهیلگر فرایند را کنترل می کند اما محتوایی فراهم نمی کند. تسهیلگر با مشتریان یا گروه، اهداف و خروجی ها را تعیین می کند. خروجی ها معمولا بر اساس دستاوردهای مورد نظر (مانند برنامه استراتژیک، تصمیم گیری، تولید ایده،…) تعریف می شوند اما داشتن محتوایی خاص زیر مجموعه مسئولیت های گروه قرار دارد.
 • تسهیلگر فردی است بی غرض و بی طرف که با احترام به کرامت انسانی و با استفاده از اصول مشارکت و پویایی گروه به اعضای گروه یا سازمان کمک می کند تا بتوانند به اهداف گروهی یا سازمانی خود دست یابند (گلی فرد، عضو انجمن بین المللی تسهیلگران در ایران)

مشخصات

 • جهت مشاهده منبع اصلی این مطلب کلیک کنید
 • کلمات کلیدی منبع : گروه ,تسهیلگر ,فرایند ,فردی ,حمایت ,طریق ,اعضای گروه ,تسهیلگر راهنمای ,راهنمای فرایند ,المللی تسهیلگران ,طریق حمایت ,تسهیلگر راهنمای فرایند
 • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

Sheryl به قلمِ یک دانشجوی ارتباطاتیِ ترم دو! ایما - وبلاگ پدرام هیبتی Fudong راز پنهان رپ بجنورد KPOP-DANCE